Gyakran ismételt kérdések (GYIK), régi, már kifutott verziókkal kapcsolatos kérdések.

IDAPI és projekt megnyitási hibák
ID1: Table is busy! figyelmeztetést kapok, ha meg akarom nyitni a projektet.

Az adatbázis kezelő a projekt megnyitásakor azt zárolja (lock), hogy más alkalmazás ne tudja párhuzamosan megnyitni. Programhiba és program elszállás esetén, ezt a zárolást nem képes a program feloldani, az adatbázis kezelő továbbra is zároltnak látja a projektet, ezért a másodszori megnyitását letiltja. A zárolások a Windows újra indításával megszűnnek, tehát indítsuk újra a Windowst. Az újraindítás helyett azt is megtehetjük, hogy valamilyen fájlkezelő programmal másolatot készítünk a zárolt projektről (mindhárom fájlról, DB, MB és PX kiterjesztés) egy új név alatt, és ezt próbáljuk megnyitni, mert a zárolás fájlnévre vonatkozik, így az új néven megnyitható a projekt.


ID2: Lemásoltam egy projektet a fájlkezelővel, hogy egy másik gépen dolgozzak rajta tovább, itt viszont Index is out of date! üzenetet kapok, és nem tudom a projektet megnyitni.

Az adatbázis kezelő nem minden változtatást ment azonnal lemezre munka közben. Így előfordulhat, hogy amennyiben a projekt a programunkkal meg van nyitva, a három fájl a lemezen (DB, MB és PX kiterjesztés) nem konzisztens. Lépjünk ki máskor a programból, vagy a projektet csukjuk be, mielőtt a fájlokat lemásolnánk.


ID3: Nem található a Borland Database Engine (IDAPI) kérem telepítse! üzenetet kapok, mikor a programot elindítom, pedig telepítve van a gépemen. Újra telepítve sem változik a helyzet.

Más programok is alkalmazzák a Borland Database Engine (IDAPI) eszközét. Lehetséges, hogy azok bizonyos beállításokat is végeznek rajta, és amennyiben a program környezet megváltozik, azt az IDAPI nem tudja lekezelni. Gyakori eset, hogy a WILO Select szivattyú kiválasztó programja az IDAPI számára az átmeneti fájlok könyvtárát a saját könyvtárára állítja be. Ha letöröljük a WILO programot, és a könyvtárat is megszüntetjük, az IDAPI nem képes a működésre. A hiba elhárítása érdekében vegyük elő a Windows főkönyvtárában lévő WIN.INI fájlt. Keressük meg az [IDAPI] illetve a [Borland Language Drivers] szekciókat, és nézzük át valamennyi beállítást. Több sort teljesen ki is törölhetünk, összesen három sor az, ami feltétlenül szükséges a működéshez. Ezek az IDAPI szekcióban a DLLPATH és a CONFIGEFILE01, a másik szekcióban pedig az LDPath bejegyzés. Azt is ellenőrizzük, hagy az ezen belül megadott útvonalak helyesek-e. Mentsük el a javított változatot, és próbáljuk újra a programot.


ID4: Egy korábbi projektet szeretnék megnyitni, de a megnyitás dialógusban azt kiválasztva "Nem létező projektnév!" üzenetet kapok, és nem tudom megnyitni.

A programjaink nem támogatják az ékezetes és hosszú fájl és útvonal elnevezéseket. Létrehozni még sikerül a projektet, de a legközelebbi megnyitásnál már azt nem tudja a program lekezelni. Ne használjunk ékezetes karaktereket és nyolc karakternél hosszabb elnevezéseket a program és a projektek útvonalánál. A fájlkezelő segítségével nevezzük át a hibás fájlokat ennek megfelelően.


32 bites IDAPI hibák
ID32_1: Rendszergazdai módban gond nélkül fut a program, de normál felhasználóként futtatva hibaüzenettel leáll az indítás után.

Az adatbáziskezelő alapértelmezett beállításokkal kerül telepítésre, ennek megfelelően a lock fájlt a c:\ könyvtárba akarja létrehozni, ahova azonban nem rendszergazda módban a felhasználó nem hozhat létre fájlt. Rendszergazdai módban azonban konfigurálható az adatbáziskezelő. A c:\Program files\Common files\Borland shared\BDE könyvtárban található BDEADMIN programot kell ehhez elindítani (ugyanez elindítható a Windows Vezérlőpult programjából is a BDE Administrator ikon segítségével). A Configuration lapon a Drivers\Native\PARADOX részben a NET DIR változót, ami C:\ kell átírni egy másik könyvtárra, ahova a felhasználónak írási joga van. (Ahhoz, hogy a változtatást a BDEADMIN észlelje, át kell lépni egy másik mezőbe.) Kilépve a programból kezdeményezi a megváltozott beállítások mentését, ezt el kell fogadni. Ezek után már normál felhasználói módban is használható a program.


KOMPLEX és korábbi DOS programok
KO1: Nyomtatáskor miért nem jelennek meg az ékezetes karakterek, hullámzanak a táblázatok oszlopai?

Az ékezetes karakterek hiányát az okozza, hogy a nyomtató alapbeállításában szereplő kódtábla nem a PC-8, amit a program feltételez. A hullámzó táblázatok oka az, hogy úgy nevezett proporcionális fontot alkalmaz a nyomtató, a program pedig fix szélességgel számol, és betűközökkel próbál tabulálni. A KOMPLEX program esetében futtassa újra az INSTALL programot, és a program inicializáló és lezáró kódokat a súgó segítségével próbálja megadni. A korábbi programok még nem tartalmazták ezt a lehetőséget. Ezek esetében vagy alapbeállításként, vagy nyomtatások előtt szoftveresen kell beállítanunk a nyomtató gépkönyvére támaszkodva a PC-8 karakter készletet és egy fix szélességű karaktereket tartalmazó fontot, tipikusan a Courier, vagy annak egy változata használható.


Utolsó módosítás: 2021. november 17.